Nullázás “Zeroing”

Eljutottam idáig. 🙂 A pillanat, mikor a fegyver és a hozzá tartozó valamennyi elem összeállt egy lövészetre. Első alkalommal, mikor a céltávcső rákerül a fegyverre, jó eséllyel a szálkereszt egészen más helyre mutat, mint ahová az első lövedék becsapódik. Nagyon ritka az, mikor az ember az első összeszereléssel, mindent jól illeszt össze és nem igényel finomhangolást.

Ezt az beállítási folyamatot hívják nullázásnak vagy zerózásnak.

A beállítási folyamat röviden arról szól, hogy frissen összeszerelt fegyvert szinkronba hozzuk a céltávcsőben látott képpel.

A korábbi olvasmányokból kiderült, hogy vannak ajánlott eljárások a fegyver nullázására. Az egyik ilyen módszer, hogy a fegyverrel egy ismert távolságra lévő célra lövünk – a szálkereszt a célon van -, jó eséllyel látjuk a lövedék becsapódásának a helyét. Miután a lövedék becsapódási helyét ismerjük és tudjuk, hogy a szálkereszt az adott célon volt, a céltávcsőn lévő tornyok segítségével – függőleges és vízszintes irányban – elvégezhetjük a szükséges beállításokat.

Nagyon egyszerűnek tűnik. 🙂 A gyakorlatban viszont jól jön, ha az ember nem teljesen egyedül kezd hozzá, főleg nem az első alkalommal és meghallgatja az idősebb, tapasztaltabb kollégák véleményét, főleg ha azt tényleg segítő szándékkal teszik. Nekem szerencsém volt, az első alkalommal a helyi lövészetvezető bár kicsit sok információt adott, nagyon sokat segített.

Sokat segít az, hogy még egy szempár figyeli a célt, az hogy van kitől kérdezni, mikor kérdés merül fel, arról nem is beszélve, hogy mint megfigyelő/spotter azonnal visszajelzést is kapok a lövésemet illetően.

Szóval kihelyeztük egy viszonylag nagy, 1 méter x 1 méteres lőlapot. Bár a korábbi olvasmányok kisebb távolságot javasolnak – 25 méter – a segítőm tanácsára 50 méterre helyeztük a célt, mondván így kevesebb lövésből is meg fogjuk tudni oldani – igaza volt. Bár tény, hogy az első lövés a papír bal alsó szélétől csupán néhány centiméterre fúródott csak a lőlapba, de ezzel megkaptuk azt az információt, ami tornyok beállításához szükséges volt. Miután a beállítások elkészültek, egy nullázó A4-es méretű lólapot helyeztünk ki 100 méterre a lőállástól, hogy elvégezhessük a beállítások finomhangolását. Természetesen még így sem volt tökéletes, néhány centivel lentebb csapódtak be a lövedékek a szálkereszthez képest, de miután belecsavartunk még picit a toronyba, kezdett szebbé válni a kép. (2018.07.11.)