A hosszútávlövészet nélkülözhetetlen darabja, egy megbízható céltávcső.
Ez az egyik olyan dolog, amivel talán a legrégebben kezdtem foglalkozni, utána olvasni, ismerkedni mi és hogyan működik. Ennek részben az is az oka, hogy ennek kikapcsolódásnak talán ez a legköltségesebb része – sok minden más mellett persze. 🙂
A távcső távoli tárgyak látószögének felnagyítására szolgáló eszköz.
Mi is az a céltávcső és mi különbözteti meg a távcsőtől?
Röviden: golyós puskára szerelhető optikai irányzék.
Mivel rengeteg féle és fajta távcső létezik, mind-mind egyedi, adott felhasználási terület kiszolgálásának céljára létrehozva, igyekszem nem túlságosan belemélyedni ezek átfogó ismertetésébe, csak érintőlegesen térek ki azokra.
Típus
Alapvetően két fő típusra lehet bontani a céltávcsövek csoportját:
– fix nagyítású (fixed magnification)
– változtatható nagyítású (variable magnification)
Mindkét típusnak meg van az előnye és hátránya másikkal szemben, de azt hiszem nem ez megfelelő megközelítés, mindkét eszköz tökéletes arra a célra melyre kifejlesztették. Fontos, hogy a funkciónak megfelelően válasszunk.
Jelenleg ott tartok, hogy két opcióra szűkítettem a lehetőségek hatalmas halmazát. A jelenleg még versenyben lévő két játékos:
- UPDATE(20180313): A Kahles is előrukkolt egy 5×25 optikával 🙂
Az egyik a Schmidt&Bender, a másik pedig a Kahles. Mindkét gyártó relatív közel van hozzánk. A Kahles egy osztrák, az S&B pedig egy német cég- bár ez utóbbinak Magyarországon is van képviselete.
[minimum magnification] – [maximum magnification] x [objective lens diameter in mm]
UPDATE(20180509): A tegnapi napon volt szerencsém találkozni a Schmidt&Bender magyarországi képviselet kereskedőjével és volt lehetőségem személyesen is kérdezni, valamint meghallgatni a tanácsokat, így végül a mai napon meghoztam a döntést és megrendeltem egy PMII 5-25×56 LP/MTC/LT típusú céltávcsövet. Egyedül talán a szálkereszt (szállemez) kiválasztásával voltam gondban. Két opció volt, az egyik a régebbi, már bevezetett – kipróbált – MSR(Multipurpose Sniper Reticle), illetve a másik most debütáló LRR-MIL – ezt választottam. Funkciót tekintve a két szálkereszt nagyon hasonló, viszont az LRR-MIL(Long Range Reticle-MIL) véleményem szerint sokkal letisztultabb, kevesebbet takar ki a látómezőből. Most pedig várom a gyártó visszajelzését.. 🙂
UPDATE(20180606): Korábban azt a jelzést kaptam a gyártótól, hogy július második felében számíthatok a szállításra, ezt a tegnapi napon helyesbítették és azt az ígéretet kaptam, hogy még június végéig megérkezik. 🙂 Türelmesen várok.
UPDATE(20180703): Megérkezett!!! 🙂